Czy każda płyta PIR nadaje się na elewacje?

płyty PIR na stosie

Będące doskonałą alternatywą dla materiałów izolacyjnych takich jak wełna mineralna lub styropian płyty PIR mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Wybierając odpowiedni rodzaj płyt, można skutecznie i na lata ocieplić nimi m.in. elewacje budynków. Pytanie tylko, czy każda płyta PIR się do tego nadaje?

Czynniki wpływające na wybór płyty PIR do ocieplenia elewacji

W przypadku ocieplania elewacji, wybór płyty PIR o odpowiednich parametrach zależy od paru czynników. Po pierwsze istotne jest przeznaczenie obiektu budowlanego, gdyż innej grubości płyty użyjemy do ocieplenia ścian budynków mieszkalnych, a innej do izolacji zewnętrznej np. obiektów przemysłowych lub inwentarskich.

Po drugie liczy się to, jaki efekt izolacji termicznej chcemy uzyskać poprzez zastosowanie danego systemu. Z płytą PIR w tym wypadku jest podobnie jak np. ze styropianem – im grubszy materiał, tym lepsza izolacja termiczna. Warto jednak zaznaczyć, że porównując efektywność izolacyjną materiałów budowlanych o określonych grubościach, PIR zdecydowanie wygrywa tę konkurencję, co jest jego ogromną zaletą. Dla przykładu 110 mm płyta PIR daje zbliżony rezultat do 170 mm styroduru, 180 mm styropianu, 190 mm wełny szklanej oraz 200 mm wełny skalnej. To z kolei oznacza, że termoizolacja z płyt PIR na elewacjach jest najcieńsza spośród innych wymienionych systemów, a więc najmniej obciąża konstrukcję budynku.

Którą płytę PIR wybrać do ocieplenia elewacji?

Przyjmuje się, że minimalna grubość płyt PIR do ocieplenia izolacji ścian budynków mieszkalnych wynosi 90 mm, a optymalna 120 mm, aczkolwiek różne indywidualne czynniki mogą wpłynąć na potrzebę wyboru materiału o innych parametrach wymiarowych. Trzeba też wiedzieć, że płyty te mają dużą stabilność wymiarową, dzięki czemu wykonana z nich izolacja jest zwarta, sztywna i szczelna. Raz położona izolacja z płyt PIR nie traci swoich wymiarów przestrzennych czy parametrów cieplnych przez dziesiątki lat, więc przez długi czas nie ma potrzeby jej wymieniać.

EnglishGermanCzechItalianFrenchPolish
zapytanie