Baza wiedzy

Co dokładnie oznacza skrót PIR?
>

płyta PIR

PIR jest powszechnie stosowanym materiałem budowlanym, jednak nie każdy wie, co dokładnie oznacza ten skrót i jak powstaje płyta PIR. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, wyjaśniając, czym są płyty PIR oraz jak przebiega proces ich produkcyjny. (więcej…)

Czy każda płyta PIR nadaje się na elewacje?
>

płyty PIR na stosie

Będące doskonałą alternatywą dla materiałów izolacyjnych takich jak wełna mineralna lub styropian płyty PIR mają wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Wybierając odpowiedni rodzaj płyt, można skutecznie i na lata ocieplić nimi m.in. elewacje budynków. Pytanie tylko, czy każda płyta PIR się do tego nadaje? (więcej…)

Czy płyta poliuretanowa jest toksyczna?
>

Ponieważ koszty energii grzewczej i elektrycznej nieustannie rosną, inwestorzy przykładają coraz większą wagę do poszukiwania rozwiązań ograniczających nakłady finansowe związane z eksploatacją budynków. (więcej…)

Za co cenimy płyty poliuretanowe?
>

Olbrzymie zainteresowanie poliuretanowymi płytami wynika przede wszystkim z ich doskonałych właściwości ciepłochronnych. (więcej…)

Czy izolacja z płyt poliuretanowych jest bezpieczna?
>

Ponieważ pianki PIR są stosunkowo nowym rozwiązaniem, spotykają się niekiedy z nieufnością potencjalnych użytkowników. Obawy wzbudza potencjalna toksyczność tego materiału, która miałaby zagrażać zdrowiu mieszkańców budynków ocieplonych poliuretanem. Czy płyty poliuretanowe rzeczywiście są toksyczne? (więcej…)

Jaką grubość izolacji należy zastosować?
>

Wszystko jest uzależnione od miejsca wykorzystania płyt PIR. Na dachy będzie to 14 cm, ściany 2 warstwowe 12 cm, trójwarstwowe 10 cm, posadzki 8 cm, fundamenty 8 cm.

Jak montować płyty PIR?
>

W systemie nakrokwiowym

W pierwszej kolejności należy zamontować deskę lub belkę okapową, która będzie oparciem dla pierwszego rzędu płyt, które montujemy dłuższym bokiem (2400mm) równolegle do okapu. (więcej…)

Czym się różni PIR od PUR?
>
Czy można ocieplać od wewnątrz?
>

Tak, jak najbardziej zalecamy do tego typu prac płyty PIR AL+GK.

Jak zachowuję się PIR w wilgotnym środowisku?
>

Absorpcja wilgoci w płytach PIR jest znikoma. Po zanurzeniu płyty na 24 godziny w wodzie nasiąkliwość jest na poziomie poniżej 2%, co w praktyce się nie zdarza. (więcej…)

EnglishGermanCzechItalianFrenchPolish
zapytanie